• Witamy na Suwałki Forum informacyjne - Forum Suwałki.info.

Wyślij odpowiedź

Podczas wysyłania wiadomości, pojawiły się następujące błędy:
Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.
Załączniki i inne opcje
Załącz:
Przeciągnij i upuść tutaj swoje pliki
Cancel all Upload all Dodaj pliki
(Wyczyść załącznik) (więcej załączników)
Ograniczenia: Pozostało 4

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć

Podgląd wątku

Wysłany przez administrator
 - 09 Wrz 2016, 12:10:26
Nowa odsłona forum.


Drodzy użytkownicy. Od dziś korzystacie z nowej odsłony naszego forum.
Mamy nadzieję, że szybko przyzwyczajcie się do nowej wersji i docenicie wszystkie narzędzia i możliwości jakie oddajemy do waszej dyspozycji.
Chętnie poznamy wasze uwagi i sugestie. Wysyłajcie je na [email protected] .
Wysłany przez MacShell
 - 07 Lut 2015, 12:16:53
Za http://www.wilnoteka.lt

\"W budynku Ambasady RP przy ul. Smelio w Wilnie wybito dwie szyby w oknach i uszkodzono ścianę balkonową. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie aktu wandalizmu, ambasada szacuje jeszcze straty.
W Wilnie doszło do napadu na polską placówkę dyplomatyczną. Wybite zostały dwa okna, uszkodzona została także ściana balkonowa. Prawdopodobnie były to dwa, kolejne ataki, których dokonano w przeciągu kilku godzin.

Ambasada szacuje jeszcze straty, natomiast policja wszczęła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa z art. 284 części 1 Kodeksu Karnego. Sprawcom czynu grozi kara ograniczenia wolności, areszt albo pozbawienie wolności do dwóch lat.

To kolejny atak na polskie placówki dyplomatyczne w litewskiej stolicy. W 2009 roku na gmachu ambasady w Wilnie przy ul. Św. Janów, wypisano nacjonalistyczne hasła: \"Suwałki litewskie\" i \"Won z Litwy\". Dotychczas policji nie udało się ująć żadnego ze sprawców wcześniejszych przypadków niszczenia polskich placówek dyplomatycznych.\"
Wysłany przez MacShell
 - 08 Wrz 2014, 08:24:33
\"Państwowa Komisja Języka Litewskiego wydała opinię w sprawie pisowni nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach. Obcokrajowcy, którzy uzyskają litewskie obywatelstwo oraz obywatele Litwy, którzy przyjęli nazwisko współmałżonka - obcokrajowca, będą mogli zapisać nazwisko w oryginale. Polakom, obywatelom Litwy, językoznawcy takiego prawa nie przyznali. \"
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/nazwiska-obcokrajowcow-w-oryginale-tak-obywateli-litwy-narodowosci-polskiej-nie
Wysłany przez MacShell
 - 14 Sie 2014, 14:35:14
Myśliwce MIG-29 z biało-czerwoną szachownicą przelecą w piątek, 15 sierpnia, nad Wilnem. Tak oto polscy lotnicy, patrolujący przestrzeń powietrzną Litwy w ramach misji NATO Baltic Air Policing, uczczą Święto Wojska Polskiego.
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/polskie-mysliwce-nad-wilnem
Wysłany przez MacShell
 - 11 Sie 2014, 08:59:14
A tu \"nowe\" idzie....
\"Niedawno informowaliśmy, że na Łotwie, za cztery lata, nie będzie już szkół mniejszości narodowych. Jak się okazuje z łotewskiego wzorca chce skorzystać także Litwa.
Jak się okazuje z łotewskiego wzorca chce skorzystać także Litwa. W litewskim parlamencie trwają prace nad nową ustawą o mniejszościach narodowych. Przed kilkoma dniami do projektu ustawy wniesiono poprawki, mówiące o tym, że we wszystkich polskich szkołach na terenie Litwy, język mniejszości narodowych ma być jedynie przedmiotem, a nie językiem nauczania, jak to ma miejsce obecnie. Byłoby to zarówno nawiązanie do proponowanych zmian na Łotwie, jak i realiów nauczania na Białorusi, czy Ukrainie. Jak na razie nikt z polskiego rządu nie zaprotestował.
Głosowanie nad ustawą odbędzie się jesienią 2014 roku. Czy do tego czasu polskie władze, zajęte Ukrainą ( ale nie Polakami tam żyjącymi) zauważą litewski projekt ustawy?\"
http://www.****.pl/article/34,na-litwie-tylko-litewskie-szkoly
Wysłany przez MacShell
 - 16 Kwi 2014, 10:53:53

Komornik zamierza zająć mienie dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesława Daszkiewicza, który dotychczas nie zapłacił wymierzonej mu przez sąd kary. Egzekutor chce, żeby za nieusunięcie z prywatnych domów w kilku miejscowościach rejonu solecznickiego tabliczek z polskimi nazwami ulic urzędnik samorządu płacił ze swego wynagrodzenia i emerytury.
Komornik Janė Jakimavičienė poinformowała, że zamierza skierować pismo do Centrum Rejestrów w sprawie zajęcia mieszkania Bolesława Daszkiewicza. Przygotowuje również dokumenty w sprawie wyegzekwowania kary z wynagrodzenia i emerytury B. Daszkiewicza.

\"Nie oznacza to jednak, że decyzja o zajęciu mienia zostanie wykonana. Osoba może się zwrócić z wnioskiem o spłacenie długu w inny sposób. Człowiek zostanie zmuszony do tego, aby myśleć, co z tym zrobić\" - powiedziała komornik Janė Jakimavičienė.

Jak poinformowała Janė Jakimavičienė, kwota, którą zamierza pobrać z wynagrodzenia i emerytury dyrektora solecznickiej administracji, jest już obecnie wyższa niż wymierzona przez sąd, i nadal będzie rosła: zostaną do niej doliczone koszty pracy komornika.

W grudniu 2013 r. Wileński Sąd Okręgowy wymierzył dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesławowi Daszkiewiczowi grzywnę w wysokości 43 400 litów. Obecnie Bolesław Daszkiewicz ma do zapłacenia już 47 383 lity. Bolesław Daszkiewicz, ukarany przez sąd za nieusunięcie z prywatnych domów mieszkańców rejonu solecznickiego tabliczek z polskimi nazwami ulic, już wcześniej zapowiadał, że chciałby spłacać karę stopniowo, na raty.  
Wysłany przez MacShell
 - 19 Mar 2014, 09:02:47
"W ostatnich latach na Litwie południowo-wschodniej ostatecznie ukształtował się ruch radykalnych nacjonalistów polskich" - napisano w raporcie Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego Litwy.
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/w-raporcie-litewskiej-sluzby-bezpieczenstwa-o-quotpolskich-radykalachquot
Wysłany przez MacShell
 - 17 Mar 2014, 08:27:18
W Jaszunach (rej. solecznicki) w nocy z 11 na 12 marca nieznani sprawcy pozrywali tablice z polskimi nazwami ulic. Poszkodowani właściciele budynków podejrzewają, że w ten sposób litewscy nacjonaliści upamiętnili obchodzony 11 marca Dzień Odrodzenia Niepodległości. Zapowiadają też, że na miejsce zerwanych tablic będą umieszczone nowe.
http://kurierwilenski.lt/2014/03/13/w-jaszunach-pozrywano-polskie-tabliczki
Wysłany przez MacShell
 - 24 Kwi 2013, 13:10:59
Od kilku dni mieszkańcy Solecznik znajdują w swoich skrzynkach pocztowych, na ulicach czy za wycieraczką szyby samochodu ulotki o treści siejącej nienawiść do Żydów i Polaków ā€” „Lenkai ir žydai sprokit!” (Polacy i Żydzi ā€” niech was rozniesie!), „Lenkai ir žydai lauk iš Lietuvos!” (Polacy i Żydzi precz z Litwy!).
całość:http://kurierwilenski.lt/2013/04/23/prowokacja-czy-kolejny-atak-na-polakow/
Wysłany przez MacShell
 - 10 Kwi 2013, 08:54:39
Proszę Was o poparcie i rozesłanie dalej powyższej petycji w sprawie przywrócenia Wilnoteki na antenie TV Polonia. Wilnoteka to Pierwszy na Litwie polski portal multimedialny www.wilnoteka.lt , wirtualne miejsce spotkań nie tylko Polaków i nie tylko z Wileńszczyzny.
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9521
Zamiast wspierać i wzmacniać polskość oraz istnienie naszych rodaków na Wschodzie, polskie instytucje rządowe oddają pole i coraz bardziej zostawiają ich samych sobie.
Wysłany przez MacShell
 - 29 Mar 2013, 08:17:10
Jeśli ktoś będzie domagał się podwójnego „w”, to będzie je miał, ale na własnym grobie — groził Polakom Julijus Panka, lider nacjonalistycznego Związku Młodzieży Narodowej. Organizacja ta stoi za niesankcjonowanym tegorocznym przemarszem główną ulicą Wilna nacjonalistycznej młodzieży skandującej, m. in., „Litwa dla Litwinów”. Jej akcje popiera prezydent Dalia Grybauskaitė, dla której to tylko „młodzież narodowa”.
całość:http://kurierwilenski.lt/2013/03/28/podwojne-w-tylko-na-waszych-grobach/
Wysłany przez MacShell
 - 22 Lut 2013, 14:56:17
Jedna z polskich szkół Wilna - Filia Nauczania Podstawowego im. Antoniego Wiwulskiego Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela - padła ofiarą aktu wandalizmu. W nocy z soboty na niedzielę cały budynek szkolny został wymalowany słupami Giedymina i obraźliwymi napisami, z których najłagodniejsze to \"Polacy precz\" i \"Litwa dla Litwinów\".


http://www.youtube.com/watch?v=eFxXcIQknkM&feature=player_embedded
Wysłany przez MacShell
 - 20 Cze 2012, 09:48:43
W nocy z 16 na 17 czerwca wandale zbezcześcili znajdujące się na Kwaterze Legionistów Starej Rossy Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego i grób Jego Matki. Na płycie, pod którą spoczywa serce Marszałka, pomarańczową farbą namalowane zostały tzw. „słupy Giedymina”. Akt wandalizmu potępili premier litewskiego rządu Andrius Kubilius, przewodnicząca Sejmu Irena Degutienė oraz minister spraw zagranicznych Audronius Ažubalis.
„To już nie pierwszy raz takie rzeczy tu się dzieją.
więcej:http://kurierwilenski.lt/2012/06/18/wandale-zbezczescili-cmentarz-na-rossie/
Wysłany przez MacShell
 - 13 Cze 2012, 11:06:33
Kolejny napad na kibiców „Polonii Wilno”

Jak już „Kurier Wileński” informował wcześniej, w środę 6 czerwca br. miała miejsce napaść ok. 120 zamaskowanych osobników na kibiców Polonii Wilno na stadionie na Lipówce, po meczu towarzyskim między Polonią Wilno i klubem „Žalgiris”. W niedzielę doszło do kolejnego ataku, w czasie trwania meczu I ligi między Polonią a „Venta Kuršėnai” w Kurszanach (rej. szawelski).
Jak wynika z naszych źródeł, kibice „Polonii” byli zaczepiani jeszcze przed rozpoczęciem gry, jednak w środku pierwszej połowy meczu z krzaków w pobliżu stadionu wybiegło 15 osobników w kominiarkach o barwach flagi litewskiej, by zaatakować czterech kibiców polskiego klubu, spokojnie obserwujących mecz. Ze względu na to, że napastnicy wdarli się na murawę, by na niej kopać fanów „Polonii”, mecz został na chwilę przerwany, musiały interweniować ochrona i policja. Wszyscy napastnicy, mimo prób ucieczki, zostali zatrzymani i przetransportowani na komisariat w Szawlach. Kibice „Venty” utrzymują, że napastnicy nie są miejscowi. Po przerwie mecz kontynuowano, a chociaż kibicom kurszańskiego klubu udzielił się nastrój i śpiewali „Z prądem rzeki płynie wolno Polak”, zwolennicy „Polonii” nie opuścili stadionu. Gra zakończyła się zwycięstwem „Polonii” z wynikiem 2-0.
Po środowej napaści na kibiców „Polonii” w Wilnie policja nikogo nie zatrzymała, a następnego dnia wydała komunikat, że bójka nie miała miejsca.
Wysłany przez MacShell
 - 23 Kwi 2012, 11:28:50
cały artykuł:http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/komorowski-zlozy-wizyte-w-punsku
Odnośnie głupich uwag p. Wojciechowskiego:
PORÓWNANIE SYTUACJI MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH
W POLSCE I NA LIETUVII
1*
Ustawowa ochrona mniejszości narodowych
Polska – TAK ; Lietuva – NIE
2*
Język mniejszości narodowej jako lokalny język urzedowy
Polska – TAK ^ ; Lietuva – NIE
3*
Pisownia nazwisk w orginalnej pisowni mniejszości narodowych
Polska – TAK ; Lietuva – NIE
4*
Dwujęzyczne napisy z nazwami miejscowości i ulic
Polska – TAK ^ ; Lietuva – NIE ^^
5*
Używanie języka mniejszości narodowej w życiu publicznym
Polska – Nie ma problemów; Lietuva – Są problemy^^^
6*
Przedszkola, szkoły, domy dziecka mają status placówek mniejszości narodowych
Polska – TAK ; Lietuva – NIE
7*
Finansowanie dla szkół mniejszości narodowych
Polska - 150-300 % ; Lietuva – 115 %
8*
Obowiązkowy egzamin maturalny z języka ojczystego i wliczenie oceny z niego do średniej na świadectwie dojrzałości
Polska – TAK; Lietuva – NIE
(zlikwidowany prze władze LT)
9*
Dotowanie przez państwo podstawowych mediów mniejszości narodowych
Polska – TAK; Lietuva - NIE
10*
Próg wyborczy obowiązuje partie mniejszości narodowych
Polska – NIE ; Lietuva – TAK
(wprowadzony prze władze LT)
11*
Problemy ze zwrotem skolektylizowanej ziemi na rzecz mniejszości narodowej ^^^^
Polska – Nie ma problemu; Lietuva – Istnieją problemy
-------------------------------------------------------------------------------
^ dotyczy gmin, w których mniejszość narodowa stanowi minimum 20% populacji
^^ zakaz używania dwujęzycznych napisów z nazwami miejscowości, zakaz używania dwujęzycznych napisów z nazwami ulic( w tym umieszczanych na posesjach prywatnych).Nakładanie kar grzywny.
^^^ zakaz używania dwujęzycznych napisów informacyjnych , np.tablic z trasami autobusowymi lub dwujęzycznych szyldów sklepowych. Nakładanie kar grzywny.
^^^^ w Polsce problem zasadniczo nie dotyczy mniejszości litewskiej. Na Lietuvii problem dotyczy mniejszości polskiej , a w dodatku funkcjonuje zapis prawny, pozwalający na przenoszenie ziemi. Przenosiny ziemi pozwalają na przeniesienie aktu własności z ziemi będącą faktyczną spuścizną przodków zainteresowanej osoby na ziemię w dowolnym punkcie kraju. Zapis ten doprowadził do masowego osadnictwa i przejmowania przez litewskich przybyszy ziemi w okolicach Wilna, należnej przedstawicielom mniejszości polskiej. Doprowadziło to też do zmian narodowościowych na terenach zwarcie zamieszkiwanych przez rdzenną mniejszość polską, jej rozproszenia i do znacznego wzbogacenia się litewskich osadników kosztem ludności polskiej
SMF spam blocked by CleanTalk