Suwałki Forum informacyjne - Forum Suwałki.info

Kategoria ogólna => Aktualności, wydarzenia => Wątek zaczęty przez: Wasyl w 19 Wrz 2007, 19:42:50

Tytuł: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 19 Wrz 2007, 19:42:50
Wg http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070919/REG10/70918036

Suwałki. Suwalczanie należą do ścisłego grona najbardziej zadłużonych Polaków, choć pewnie nawet nie zdają sobie z tego sprawy.


Jaki los fundują młodym suwalczanom władze miasta? Czy Suwałki za kilka lat przypadkiem nie zbankrutują? Prezydent Gajewski zapewnia, że takiej groźby nie ma.

Chodzi nie o długi poszczególnych mieszkańców, lecz całego miasta.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: lukasz w 19 Wrz 2007, 19:52:19
idz sie leczyc... zeby nie te zadluzenie to suwalki byly by takim samym syfem jak 10 lat temu. powoli sie splaci... lecz sie durniu
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 19 Wrz 2007, 19:57:51
Nie ja jestem autorem artykułu. A że daje dużo do myślenia.....
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wadim Grinko w 19 Wrz 2007, 20:29:50
dług rośnie, a robić ni ma komu...
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: psychaa w 19 Wrz 2007, 21:45:16
gdyby nie długi to z czego Suwałki wzięłyby pieniądze na rozwój? nie sądzę, żeby ktoś chciał nam coś zafundować bezinteresownie. dług - spłacimy prędzej czy później:)
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 19 Wrz 2007, 21:58:00
Zgadzam się. Nie byłoby pieniędzy na rozwój. Może nie tyle rozwój co wystrój miasta. To fakt.
Tylko, że wg artykułu rozwój skończył się. A spłacimy dług? Z czego i kiedy? Oto jest pytanie.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Tofik w 20 Wrz 2007, 07:18:34
W kolejce czekają jeszcze inwestycje mogące w przyszłości poprawić losy suwałk. Przynajmniej tak mi się wydaje. Chciałbym żeby nie zabrali nam dofinansowania na Park Naukowo-Technologiczny. Wydaje mi się że miałby on wpływ na lepsze jutro. Poza tym to jeszcze aquapark byłby sensownym rozwiązaniem, raczej dochodowym. Więc jeśli trzeba byłoby wybierać, to jestem najpierw za tymi inwestycjami. Niemal każdy marzy o lotnisku, ale niestety ta opcja nie wydaje mi sie specjalnie dochodowa, przynajmniej na początku. Reja jest bezwzględnie konieczna, chociaż tutaj w ogóle nie ma mowy o jakichs dochodach z ulicy. Po prostu miasto musi zacząć zarabiać. Miasto musi być dochodową firmą.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: noname w 20 Wrz 2007, 07:22:22
Ja sie na tym nie znam, ale wydaje mi sie ze bez zadluzania sie nie da sie pojsc ani kroku do przodu. Zreszta Wy chyba uwazacie podobnie. Nie mam tez pojecia na czym mialoby polegac splacanie tego dlugu przeze mnie - z pensji mi zabiora, jakis podatek wymysla? Jeszcze raz podkreslam, ze kompletnie nie mam o tym pojecia. Bylby ktos uprzejmy to wytlumaczyc? Aha z artykulu wynika ze bardziej zadluzony jest np Krakow i Warszawa. Miasta ktore intensywnie sie rozwijaja, wiec jakos mnie \'nasz\' dlug nie przeraza, a wrecz napawa optymizmem(naiwniak?). Pozdrawiam!
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: clod w 20 Wrz 2007, 08:19:42
Moim zdaniem te wszystkie gadania o rozwoju to mrzonki przedwyborcze, bo jak przychodzi do konkretów to nic nie wychodzi.
Na razie Prezydent zafundował nam malowanie trawy na zielono czyli odnowienie parku i kilku kamienic, z których już farba odłazi płatami.
Marzycie o Aquaparku. Nie wiem czy byliście w Druskiennikach, teraz w Wilnie buduje się kolejny, który będzie jeszcze większy i lepszy od niego, a w Kownie ma niebawem powstać następny. A znając nasze realia to w Suwałkach dobudują ślizgawkę do istniejącego basenu i na tym się skończy.
Tytuł: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Tomasz w 20 Wrz 2007, 09:18:19
Jestesmy po wyborach. Prezydentura po raz drugi. Teraz tylko splacac ;) . Suwałki = wszystko co miało byc zrobione juz zostało. Teraz spokojnie dotrwamy do nastepnych.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Tofik w 20 Wrz 2007, 10:00:03
Wole mieszkać w zadłużonym, ale odmalowanym mieście niż w tym burdelu jaki był wcześniej. Teraz można prawie bezpiecznie wokół zalewu spacerować, przejście przez kościuszki nie jest już wielkim wyzwaniem. Coś się zmieniło. Może myślę egoistycznie, ale jeśli każą mi w jakiś sposób spłacać ten dług to sie po prostu wyprowadze i tyle. Nikt jednak nie nakaże, bo ja tego długu nie zaciągałem. Mam nadzieje, że do tego nie dojdzie.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: bb w 20 Wrz 2007, 10:20:19
Ja nie mogę pojąć jednego. Mianowicie rozumowania władz.
Największy dochód dają miastu powierzchnie. Powierzchnie handlowe, produkcyjne, mieszkalne, parkingi prywatne, itp.
Nie ma w mieście hipermarketów, czyli powierzchni, bo jest chroniony interes miejscowych kupców. Czego nie mogę pojąć? Otóż tego, że miasto zezwala na budowę tych hipermarketów na Sportowej. A na te tereny nie ma chętnych. To na Sportowej hipermarket nie zaszkodzi kupcom, a wewnątrz miasta już tak? Toż powierzchnie to żyła złota. Tak dla miasta jak i mieszkańców. Nie mogę tego za cholerę pojąć.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wadim Grinko w 20 Wrz 2007, 10:33:48
Pamiętam jak za rządów Ceausescu w Rumunii chwalono się tam przed całym światem, że kraj ten nie posiada długów - to był raj na ziemi, ale źli obywatele zabili swego przywódcę...
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: noname w 20 Wrz 2007, 10:54:44
Wadim - to ironia? Za wikipedią: \"Gospodarka Rumunii czasów Ceauşescu była niewydajna i w dużym stopniu oparta na pożyczkach zagranicznych; konieczność ich spłaty wywołała poważny kryzys gospodarczy, a poziom życia drastycznie się obniżył.\"
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wadim Grinko w 20 Wrz 2007, 11:24:54
no skoro niektórzy zarzucają, że życie na kredycie to przedsionek piekła to znaczy, że brak zadłużenia to wspaniała rzecz...
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: bb w 20 Wrz 2007, 12:40:00
Niezaprzeczalnym faktem jest, że miasto skoczyło trochę do przodu. Jednak jak wynika z obecnej sytuacji grozi nam znowu wieloletnia stagnacja, albo jeszcze większe zadłużenie, co doprowadzi do tej stagnacji prędzej niż się spodziewamy. Zresztą już teraz sprawy nie wyglądają ciekawie. Dwa, trzy lata temu hipermarkety chciały inwestować w Suwałkach. Wycofały się z walki. Kto na tym skorzystał? A kto stracił? Wiadomo, my wszyscy.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: tajna w 20 Wrz 2007, 13:14:03
wybierzmy kogoś młodego na prezydenta
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 20 Wrz 2007, 20:52:46
Kogoś młodego powiadasz? A od ilu lat jest się starym?
Pewnie masz rację, ale trzeba z tym się wstrzymać. Trzy lata z haczykiem. Młodzi będą trzy lata starsi.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 20 Wrz 2007, 22:00:08
Z lodowiska władza nie zrezygnuje chyba?
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Winston Wolf w 21 Wrz 2007, 00:20:13
Nie zrezygnuje, tylko będzie cicho, coraz ciszej, aż w końcu wszyscy zapomną a przed następnymi wyborami znów coś się obieca i wszystko będzie cacy.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Tomasz w 21 Wrz 2007, 08:38:21
He he - tak naprawde - to juz tylko zostało splacanie długów.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Tofik w 21 Wrz 2007, 09:20:41
Mam pomysł. Niech mieszkańcy miasta założa fundusz oszczędności. MKO - miejska kasa oszczędnościowa;) każdy będzie systematycznie wpłacał pieniądze. Uratujmy miasto!!
Czuję jakbym siał komunistyczną propagandę;) żartowałem z tym MKO ;)
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Sedzia w 21 Wrz 2007, 18:11:41
No nie wiem co bedzie ze spacerowania po miescie i tego wygladu jak bedzie zadluzone miasto , sporo ludzi stad wyjezdza wiec nie bedzie komu splacac tu dlugow , trzeba bylo najpierw tutaj stworzyc warunki pracy ludziom , sciagnac inwestorow , ktorzy by te miasto doprowadzili do porzadku , a nie miasto kupe forsy wydaje na  malowanie kamienic , w glowie mi sie nie miesci jak mozna remontowac kamienice i mowia ze to kosztuje mln zł , mogli postawic hipermarkety byloby kasy , a nie jacys kupcy sobie protestuja , a co mnie to obchodzi to co ja mam dla kupca nabijac kasy bo on sobie nabije marze ile zechce , jak ja chcem prowadzic jakis interes to nikogo nie obchodzi czy mam konkurencje czy nie , to kosztem innych ludzi jakis sklepikarz chce sie bogacic , kto chce to bedzie kuowac u niego dalej .
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 21 Wrz 2007, 21:11:37
Sędzia,
zgadzam się z Tobą w 100%. Hipermarmarkety coraz mniej już inwestują w nowe obiekty. Jeżeli dwa lata temu dawali miastu za samo zezwolenie budowlane 5, a wg niektórych nawet 10mln.PLN, to świadczy tylko o to o tym, że Prezydent i Rada Miasta są sparaliżowani strachem przed lobby handlowym w mieście, albo to lobby handlarskie to kumple Prezydenta. Jeden hipermarket to zysk dla miasta rzędu 1-2mln PLN rocznie. To konkurencja na rynku pracy. Weźmy taką Biedronkę. Łoi tyłki pracownikom, bo ci nie mają wyboru miejsca pracy.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: bb w 22 Wrz 2007, 14:30:56
Dzisiaj słyszałem w piątce z ust samego naczelnego wodza Suwałk, że mamy dług, ale mamy za to trzydzieści parę kilometrów dróżek rowerowych. A jak!
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Pepa Singer w 23 Wrz 2007, 00:12:09
[treść postu usuniuęta na prośbę użytkownika] - admin
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Pepa Singer w 23 Wrz 2007, 00:17:51
Chciałabym, żeby Suwalszczyzna była jak Bawaria, a Suwałki jak Monachium, Jarmark folkloru jak Oktoberfest.
http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,81933,4488567.html#p6
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Karburator w 23 Wrz 2007, 10:21:33
Areszt - wspaniały zabytek? heh, Suwałki powinny postarać się jednak o rozwój, nie bacząc na 100letnie \"zabytki\", zresztą o wątpliwej reputacji...
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 23 Wrz 2007, 14:37:44
Pepa Singer,
wg mnie inwestycje nie dochodzą do skutku, bo zawsze jest konflikt interesów. Suwalczanie chcą centrów handlowych, miejscowi kupcy nie. Może po zapowiadanej ankiecie na temat hipermarketów w Suwałkach coś drgnie. Mam tylko nadzieję, że ta ankieta nie zostanie przeprowadzona na sam koniec obecnej kadencji Pana Gajewskiego. Od 2,5 roku obiecuje coś takiego zrobić i nic z tego nie wynika. 2,5 roku temu przetarg na firmę mającą to zrobił został odwołany. I zamiast ogłosić nowy, to rozeszło się wszystko po kościach.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 23 Wrz 2007, 14:39:54
..to zrobić został odwołany.
miało być:)
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: am w 23 Wrz 2007, 18:10:17
pepa singer: nie musisz wierzyć Kubaszewskiemu - wystarczy zajrzeć do danych zamieszczonych na stronach ministerstwa finansów - no ale to wymaga rozumienia takich słów jak przychody i wydatki - nie wszystkim da się to wytłumaczyć
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Grzesiek w 23 Wrz 2007, 19:19:27
Pytanie: czy znajdzie się chętny do inwestowania? Do tej pory inwestorzy skutecznie byli przeganiani z miasta.
A tak nawiasem mówiąc, to znowu forsa wywalona w błoto będzie. Wiadomo przecież, że prawie wszyscy chcą porządnego centrum handlowego. Mówię o ankiecie.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: zyx w 24 Wrz 2007, 17:26:14
Jakieś fatum krąży nad tymi naszymi biednymi Suwałkami.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 26 Wrz 2007, 19:55:47
Dzisiaj już wiadomo co to za fatum. Nazywa się Stefan Dojnikowski. Suwalska 5 to podała.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: malina w 27 Wrz 2007, 11:39:51
Z tego co się orientuję, miasto ma teraz dług, ale tylko dlatego, że korzysta z dotacji unijnych. Bardzo proszę wsłuchac się w audycje, czy \"wczytać\" w artykuły.
Kochani mieszkańcy - nie byłoby ładnych chodników w mieście, ścieżek rowerowych, odmalowanej starówki czy wielu innych inwestycji , gdyby nie dotacje UE. Ale coś za coś. Najpierw beneficjent (czyli w tym przypadku miasto) musi na czas realizacji wyłożyć własne środki finansowe. Po zakończeniu tych wielomilionowych inwestycji - UE zwraca od 60% do 80% włożonych w inwestycję pieniędzy. A że w mieście nikt nie bawi się w pisanie projektów na realizację np. jednej ścieżki rowerowej tylko całą sieć - realizacja trochę trwa i tym samym trwa też \"powrót\" zainwestowanych kredytów.
Czy teraz jest Wam łatwiej ogarnąć \"problem zadłużenia\"?
Pozdrawiam :-)
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 27 Wrz 2007, 12:09:56
Do maliny.
Pewnie masz rację, ale to już historia. Mówiło się o tym głośno, zwłaszcza przed wyborami ostatnimi, że każda złotówka miasta, to kilka złotówek unijnych. Jednak nie można tego ciągnąć przecież w nieskończoność. Tych miejskich złotówek w końcu zabraknie. Pewnie już zabrakło. Dużo pieniążków poszło w modę. Jest moda na ścieżki rowerowe w Europie. Ilu z nas z tej dobroci władz korzysta? Ważniejsze są ścieżki rowerowe, czy drogi? Tutaj można się spierać.
Dużo pieniążków idzie na niezrealizowane projekty. Jaki to procent wszystkich inwestycji? Dlaczego o tym nie mówimy?
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 27 Wrz 2007, 12:55:09
Dlaczego jest tak źle, jeżeli jest tak dobrze?
Na stronie UM pojawił się raport o finansach miasta. Jest lepiej niż można było się spodziewać.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 27 Wrz 2007, 13:04:49
Nie ma odważnego, który powiedziałby jasno i wyraźnie.
Mieszkańcy Suwałk. Musimy zacisnąć pasek na rok, może dwa.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: clod w 27 Wrz 2007, 14:10:11
A niby dlaczego ja mam zaciskać pasa? Niech prezydent, jego zastępcy i radni zacisną.
Mnie nikt o zdanie nie pytał w sprawie marnowania pieniędzy na Kościuszkowski bruk. Chcieli sobie wyremontować otoczenie miejsca pracy i tyle.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: ewka w 27 Wrz 2007, 14:16:07
Bez przesadyzmu. Ile ten coprawda zrobiony fatalnie bruk kosztował? Lwią część sfinansowała Unia. Nie zwalajmy wszystkiego na bruk:).
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: Wasyl w 28 Wrz 2007, 18:45:42
Firma która robiła ten bruk niezbyt się postarała.
Najlepiej widać (i czuć) nierówności, jak ciągniemy przyczepkę za samochodem. Fale Dunaju.
Tytuł: Re: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: administrator w 09 Wrz 2016, 12:10:00
Nowa odsłona forum.


Drodzy użytkownicy. Od dziś korzystacie z nowej odsłony naszego forum.
Mamy nadzieję, że szybko przyzwyczajcie się do nowej wersji i docenicie wszystkie narzędzia i możliwości jakie oddajemy do waszej dyspozycji.
Chętnie poznamy wasze uwagi i sugestie. Wysyłajcie je na [email protected] .
Tytuł: Odp: Dług rośnie lawinowo
Wiadomość wysłana przez: litwinek w 09 Paź 2017, 07:57:32
Cytat: Wadim Grinko w 20 Wrz 2007, 11:24:54no skoro niektórzy zarzucają, że życie na kredycie to przedsionek piekła to znaczy, że brak zadłużenia to wspaniała rzecz...


Niby tak , ale czy tak naprawdę znasz osobe, która nie ma żadnego kredytu? Bo wiekszośc osób jakie znam ma:

raty na sprzety
kredyt na mieszkanie
kredyt na samochód

Zarobki w naszym kraju są tak niskie,że naprawdę problematyczne jest zarobienie na samochód czy na mieszkaie. I w takim przypadkku kredyt nie jest wcale taki głupi.Co do pożyczek prywatnych to wiele z nich ma zerowe oprocentowanie w ramach pierwszej darmowej pozyczki:
http://www.pozyczki-pozabankowe.pl/pozyczka-dowod-jakiej-firmie-pozabankowej/

Tak wiec jak sami widzicie wcale nie są takie drogie.