• Witamy na Suwałki Forum informacyjne - Forum Suwałki.info.

Wojna polsko-ruska

Zaczęty przez marcys666, 02 Lip 2009, 20:55:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

marcys666

Był już film \"Wojna polsko-ruska\" w Bałtyku?

czip

Widziałem kulisy tego filmu chodzi i rzuca ludźmi dla mnie to syf....
Kupil bmw a
25 czerwca 2008 został sądownie pozbawiony na dwa lata prawa jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. lubi wypić

tajna

kulturalne suwałki

bre

ciekawe komu spodobał się ten film,  dla mnie napewno nie, beznadziejny , wuglgarny,

Fikou

obraz kiepski, właściwie to zastanawiałem się przez cały film nad jego przesłaniem i najważniejsze słowa padły na końcu ;/ zmarnowany czas w kinowym fotelu. To jest film bez głębszej fabuły... reżyser się jednak postarał, bo gdyby film był o czymś to technicznie zrobiony baaardzo dobrze.
Zbierze z kilka nagród od takich czy siakich krytyków... z pewnością

clod

Faktycznie, film beznadziejny i naciągany. Kilka momentów wartych uwagi, całość nuży.
Jedyne co mi się podobało w tym filmie to była muzyka w tle, a zwłaszcza \"Piatnizza\" na końcowych literkach.
Tylko rzetelna i wytężona praca jednostki zapewni sprawne działanie kolektywu.

tajna

http://lewica.pl/index.php?id=19541 - tu jest ciekawe uzasadnienie, dlaczego ten film jest odkrywczy.

A moje zdanie jest takie:

wojna xawerego żuławskiego jest filmem niezłym, ale raczej nie jest to film, który by ponownie otwierał Polską Szkołę Filmową( o Polskiej Szkole Filmowej obszernie można poczytać w świetnej monografii tadeusza lubelskiego [ wykłada w krakowskiej szkole filmu] "Historia kina polskiego", przypomnę, że fenomen świetnych polskich filmów [1956-62] o niedalekiej wojennej przeszłości rozpoczął się filmem kanał wajdy [srebna palma w cannes] - o beznadziejności powstania warszawskiego, obok wajdy tworzył munk - np. eroica, has, konwicki, morgenstern, polański - nóż w wodzie, mi szczególnie podobały się z tego okresu dwa filmy wajdy: kanał i niewinni czarodzieje), tak więc trudno nazwać ten film fajnym, kultowym, czy wstrząsającym. Przede wszystkim dlatego, że polska rzeczywistość po 89 roku nie była czymś niezwykłym, wstrząsającym, czym była wojna dla wajdy, munka, kutza czy hasa. Myśmy specjalnie nie przeżyli transformacji, coś było, ale nie na skalę rewolucji, stąd nasze filmy specjalnie nie poruszają widza, nie mogą poruszyć, bo ten świat po 89 roku nikogo specjalnie nie rusza. Może to się zmieni, kiedyś coś się zmieni, może dzięki KP, ale na razie jest muł. Książka masłowskiej jest warta przeczytania, ale można jej zarzucić rusofobię - moze i takie sa nastroje społeczne, choć niekoniecznie we wschodniej polsce!, to jednak ja oczekuję od literatury czegoś innego, niż diagnozy społecznej, a mianowicie czegoś, co by mi wskazywało pewne drogi na przyszłość - nie dziwmy się, że biblia od lat jest taka poczytna, bo ona pokazuje jakieś drogi, choć dla mnie błędne:) Film na podstawie książki, dość wierny, a może nawet bardzo wierny książce zasługuje na pewno na obejrzenie, ale jest już wtórny, bo diagnoza społeczna masłowskiej już dotarła dawno do ludzi, a dresiarze nadal pozostali dresiarzami... My inteligenci, już dawno przetrawiliśmy masłowską, a od świata który pokazał żuławski tak sugestywnie raczej uciekamy i nie kolegujemy się z takimi ludźmi, prawda?

Nie wróże więc filmowi jakiejś nagrody w Cannes czy gdziekolwiek indziej. Nasze dzieła filmowe nadal pozostają wtórne. I daleko wojnie żuławskiego do rejsu, alternatywy 4 czy zmienników, które to filmy w sposób oryginalny nie tylko diagnozowały społeczeństwo, ale i próbowały pokazywać, w którą stronę i w jaki sposób to się dalej wszystko potoczy.

Jest więc zatem tak, że nie zawsze wierne trzymanie się książki przy jej adaptacji ( bardzo udana była wierna adaptacja powieści Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy"), wychodzi na dobre filmowi.  

Wojnie jako powieści postawiłbym piątkę ( na tle polskiej prozy), ale filmowi już tylko czwórkę ( na tle polskiej kinematografii). Polska to kraj beznadziei, tylko niektórym udaje się coś w życiu, większość to ludzie przegrani. Pamiętając o tym, nie bądźmy zbyt surowi oceniając polskie powieści i filmy. Nie wszyscy są zaradni i mądrzy, większość ludzi w naszym kraju idzie ku nędzy lub niewolnictwu ( np. kasjerki w pampersach w dużych sieciach handlowych). Jeśli miałbym coś radzić, to spróbowałbym zrobić wersję filmową serialu świat według kiepskich, która o dziwo mogłaby się okazać filmem kultowym z jednej strony wspaniale opisującym nasz kraj, a z drugiej przynoszącym pewne pogodzenie z losem. Taki film przynosiłby również bunt, jednostki zaradne i mądre za wszelką cenę wyrywają się dziś z grona kiepskich ludzi. Bogacą się, płodzą, nic nie czytają ( z wyjątkiem kilku procent), nie lubią państwa, to współcześni dzikusy. Powtórzę więc, że może jedynie KP coś zmieni w tym kraju, zmieni również prozę i film.

A co wy tutaj w nieszufladzie myślicie o kondycji polskiej prozy i filmu? Muszę dodać, że prawie  wszystkie wybitne filmy z okresu Polskiej Szkoły Filmowej opierały się na niezłej prozie. Piotr Marecki stawia na scenariusze adaptacje, według niego to będzie lekiem na całe zło. Ale czy ta nasza proza polska jest ciekawa fabularnie? Zabawy formą zostawmy garstce zapaleńców. Dobry film musi być ciekawy, musi mieć jakiś suspens jak mówił hitchcok. Jeśli powiecie, że takie książki istnieją ( sam znam choćby jedną: "Niskie łąki" Siemiona), to dlaczego powstają wciąż słabe fabularnie filmy? Nie ma nagród w Cannes przecież.
kulturalne suwałki

clod

Masz rację. Przyznaję Tajna, że się z Tobą zgadzam. Chyba na siłę chciałem znaleźć coś nowego w tym filmie.
Jeżeli będziesz miał okazję to polecam film \"Daże ne dumaj\" (Nawet nie myśl)
http://www.filmweb.pl/f112071/Nawet+nie+my%C5%9Bl!,2003
Szkoda, ze Żuławski tego nie widział.
Tylko rzetelna i wytężona praca jednostki zapewni sprawne działanie kolektywu.

Fikou

a ja bym chciał ekranizacji \"kochanka wielkiej niedźwiedzicy\" Piaseckiego.

administrator

Nowa odsłona forum.

Drodzy użytkownicy. Od dziś korzystacie z nowej odsłony naszego forum.
Mamy nadzieję, że szybko przyzwyczajcie się do nowej wersji i docenicie wszystkie narzędzia i możliwości jakie oddajemy do waszej dyspozycji.
Chętnie poznamy wasze uwagi i sugestie. Wysyłajcie je na [email protected] .

Szybka odpowiedź

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa:
Email:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć

SMF spam blocked by CleanTalk