• Witamy na Suwałki Forum informacyjne - Forum Suwałki.info.

Suwałki -podsumowanie roku 2009

Zaczęty przez vanillacat, 29 Gru 2009, 09:32:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

vanillacat

Wkrotce minie kolejny rok a nastanie nowy, wiec postanowilam podsumowac rok 2009. Co sie zmienilo w S, co bylo dobre a co nie? Piszcie i Wy Wasze spostrzezenia.
Moje sa nastepujace:
- budowa ulicy Reja, w koncu mamy inwestycje, dzieki ktorej szybkosc przemieszcania sie w miescie ulegnie poprawie to samo dotyczy ulicy od Swierkowej do szpitala (nie wiem jak teraz) ale byly prowadzone roboty drogowe w celu jej poszerzenia i przeprowadzenia do ulicy Szpitalnej -jest to bardzo dobry pomysl, gdyz mieszkancy nie beda musieli objezdzac ulica Kowalskiego
- budowa Plazy - wiecej sklepow, to takze praca dla ok. przeiwdywanych 800 mieszkancow, ma byc perfumermia Douglas (to cos dla nas kobietki) oraz inne sklepy znanych marek, inne pytanie czy Suwlaczanie beda korzystac z tych atrakcji po poczatkowym boomie
- budowa Aquaparku - zamiast wyjezdzac na Litwe do parku wodnego Suwlaczanie beda mogli korzystac z tej atrakcji przez caly rok ponadto ma byc tam takze sala koncertowa
To najbardziej widowiskowe inwestycje w S, i sa poztywne, miasto sie zmienia, nabiera jakosci. Natomiast czego brakuje? Brakuje parku rozrywki dla dzieci i mlodziezy, takiej atrakcji ktora im zapewni czas a takze da odetchnac rodzicom, miejsca gdzie bedzie mozna nude zamienic na ciekawe spedzanie czasu, brakuje imprez plenerowych, interesujacych form spedzania czasu dla straszych Suwalczan, i oczywiscie nadal bezrobocie w S jest wysokie.
Chodz nierownymi drogami, latwiej wytlumaczysz swoje potkniecia.

Suwalczanin

Tragiczne bezrobocie tak wiec moj 2009 rok byl do niczego tragiczny stad tez postanowilem opuscic to miasto na zawsze z reszta nie ja jeden , malo jest tu juz osob po studiach jak tylko sie skoncza budowy w suwalkach to i sie skoncza prace na budowie i panie nie kupicie perfum bo wasi faceci co beda budowac ?? taka prawda nie beda tu stawiac w nieskonczonosc bo tu coraz mniej ludzi w tej wsi

clod

suwalczaninie ciekawi mnie czy twoi rodzice urodzili się w Suwałkach, czy przeprowadzili się w siedemdziesiątych-osiemdziesiątych latach? Skoro Suwałki nazywasz wsią, ciekaw jestem z jakiej to aglomeracji pochodzisz.

O zmiany najlepiej zapytać kogoś z zewnątrz. ("cudze dzieci szybciej rosną") Wydaje mi się, że Suwałki zmieniają się in plus.
Tylko rzetelna i wytężona praca jednostki zapewni sprawne działanie kolektywu.

natalia

Suwałki zmieniają się - jak wspomniano w pierwszym poście. Budowy, które rozpoczęły się w ostatnim roku-dwóch, dają nadzieję wielu ludziom. Nadzieję na pracę głównie - jak dla mnie osobiście.
Oczywiście mam nadzieję, że jak już będę pracowała, to i fundusze na kino czy karnet na basenie się znajdą.
Suwałki również pięknieją - remonty kamienic, zadbany Park Konstytucji, ciekawe imprezy (np. Blues Festival). Naprawdę, nasze miasto jest lepsze niż rok temu.
A na pewno ciekawsze niż 10 lat temu.

centralak

mieszkam w suwałkach 4 lata, w czasie których zauważyłem wiele zmian, i to na lepsze. Głównie mówię tu o wyglądzie zewnętrznym, bo tu mam porównanie z moim poprzednim rodzinnnym miastem o podobnych gabarytach... przede wszystkim jest czysto, jest gdzie wyjść ze znajomymi, dziećmi, jest co pokazać dla gości...
A władze? Póki co też na plus, nie siedzę w polityce, a póki nie ja płacę za Plazę, Aqua czy inne inwestycje (przynajmniej nie bezpośrednio), władza coś robi, coś się ciągle dzieje... Podoba mi się. I nie żałuję przeprowadzki

Suwalczanin

urodzilem sie w suwalkach i mieszkam tu juz ponad cwierc wieku hehe i wyobraz sobie ze nie ma tu z czego zyc dlatego wyprowadzam sie stad a jesli ktos mysli ze handel to ratunek dla miasta to sie myli powstanie plaza to domy handlowe beda stekac z reszta tu juz wiekszosc steka place tylko podatki nic z tego nie mam klapa porazka

anonimka

A cóż te domy handlowe mają do zaoferowania? Jeszcze gdy byłam nastolatką na większe zakupy (głównie odzieżowe) jeździło się do Białegostoku, bo u nas była jedna Arkadia i kilka butików - a w każdym to samo. Po dobudowaniu kolejnych niewiele lub nawet nic się zmieniło. Stękają? Trudno, może podniosą poziom. Niektóre sklepy na pewno się utrzymają. Mnie plaza może się nie  na dłuższą metę, bo przyszłości z Suwałkami nie związałam, ale moje rodzeństwo, wielu znajomych cieszy się na jej otwarcie. I na pewno nie tylko oni.

Suwałki pięknieją w oczach. Rozbudowują się. Powstają i jeszcze powstaną nowe miejsca pracy. Dresów jakby mniej na ulicach ;) Ale najłatwiej narzekać, prawda?

vanillacat

O wlasnie w ogole teraz zauwazylam ze faceci w S jak gdyby wyladniali  :D moze to zasluga wiekszej dbalosci o siebie? Widac ze Panowie teraz bardziej dbaja o swoj wyglad, albo to zasluga ich kobiet :)
Dodam jeszcze na plus, ze latem Kaczy dolek mial dla dzieci ciekawe propozycje warsztatowe, wiem bo bylam i sie bawilam z maluchami :D
Chodz nierownymi drogami, latwiej wytlumaczysz swoje potkniecia.

Anzelm

W Suwałkach mieszkam od ponad ćwierć wieku. Oczywiście, Plaza, aquapark, Reja, są najbardziej widoczne. Ale ja zauważyłem jeszcze coś. W Suwałkach dba się o czystość i zieleń. Od niedawna. Od kilku lat. Mam dużą skalę porównawczą, bo jeżdżę sporo po Polsce. W Suwałkach jest znacznie czyściej i schludniej, niż w większości miast.

macary

Vanilla - odstaw alkohol, mężczyźni wróca to stanu poprzedniego ;)

Na plus:
-inwestycje, które przyciagną klientów a klienci przyciągną konkurencyjność a konkurecyjność kolejne inwestycje
-rewitalizacja ulicy T.Kościuszki

Na minus:
-plany płatnych stref parkowania
-wprowadzenie płatnych słupów ogłoszeniowych
-zmniejszenie imprez, włączne z sylwestrem
Andy

kot e butach

Wielki plus – Fundacja Miasto i wszystko czego się tkną ... wielki szacun i powodzenia na kolejne (oby długie) lata
Poza tym (w różnych spontanicznych kategoriach):
- Blues Festiwal,
- stosunek LTL/PLN, a co za tym idzie duża aktywność transgraniczna (liczę na rewanż i osłabienie lita w stosunku do PLN :)  )
- autor i książka „Dym się rozwiewa” (co prawda wydana w 2008 roku, ale czytana, komentowana i nagradzana głównie w 2009)

Największy minus:
1) ginący (wyraźnie przez nieudolność „zarządzających”) Szpital , a co za tym idzie postępujący spadek poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Suwałk

andre

Fundacja Miasto wiele robi i ma ciekawe pomysły tylko mało o tym słychać. Nie promują się za dobrze. byłem na promocji pisma Kultura miasta i bardzo ciekawa jest to sprawa i co jakiś czas pokazują się inne inicjatywy ich autorstwa warte uwagi.

Blues Festiwal to jest super sprawa chociaż wolałbym jakieś urozmaicenie na tym festiwalu - jak TSA w poprzednim roku.

Na przyszłość najlepszą ale chyba mało realną inwestycją
byłoby powstanie browaru w Suwałkach. Najlepiej pod tą samą nazwą. To byłoby coś wielkiego dopiero! Oczywiście browar nie związany z kampanią piwowarską - tylko inny wyjątkowy smak!

clod

A piwo nie dolnej fermentacji typu pilzneńskiego jak 90% u nas tylko najlepiej pszeniczne, albo fermentacji spontanicznej ...

zaroowka

Z piw to bock (albo inaczej koźlak) byłby dobry. Mało znany,  zacny gatunek.:)
Tak, jestem wredny.
Tak, tnę i cenzuruję.
Debian, Pentax, Habanero!

clod

Rację masz. A na takie mroźne wieczory jak teraz to nawet nieco mocniejszy doppelbock by się zdał.

Szybka odpowiedź

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa:
Email:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć

SMF spam blocked by CleanTalk