• Witamy na Suwałki Forum informacyjne - Forum Suwałki.info.

Gdzie tankujecie gaz LPG do swoich samochodów

Zaczęty przez copernik, 24 Lis 2010, 21:45:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

copernik

Witajcie,jestem ciekaw Waszych opinii na temat jakości oferowanego gazu LPG oraz gdzie tankujecie pojazdy,proszę o opinie i zapraszam do dyskusji
Copernik

farniente

Nie posiadam instalacji jednak mój kumpel, on zawsze tankuje na Shell\'u. Twierdzi, że gaz jest dobry a wręcz najlepszy w Suwałkach, bo starcza na dłużej i autko dobrze pracuje.
Ja tam tankuje swojego diesel\'a i nigdy nie miałem problemów. Choć raz było coś dziwnego jak podjechałem po dystrybutor dla TIR\'ów, to po zatankowaniu jakiś mułowaty był mój samochodzik.
Jeszcze LPG mają w MPK i diesla, też nie najgorsze jedno i drugie, bo podobno z Lotosu. Jednak niedawno byłem w Gdańsku i tuż przed Gdańskie jest stacji Lotosu i tam zatankowałem to czuć różnicę. Czyli i tak i tak w Suwałkach nas oszukują na jakości paliwa.

biospec

farniente - po zrzucie gazu do zbiorników nie można go oszukać - wyłącznie przyjeżdzająca mieszanka już jest uboga od razu. Co do różnicy to na pewno nie zrobisz tego na czuja, bo za każdym razem nogę inaczej stawiasz na pedale i przejazd nie jest równy przejazdowi.
Ja też tankuję na shellu (dobra dostawca) ale nie widzę różnicy w lpg z Orlenu na wylocie - wszystko czysto spala, instalacja nie siada - omijam tylko takie przydrożne stacje nieautoryzowane, lepiej dać te parę groszy więcej za certyfikowane paliwo

ja#

Ja polecam stacje benzynowa na kamenie tam moim zdaniem jest jeden z lepszych gazow w suwałkach, a stanowczo odradzam statoil przy kaauflandzie. Przy takiej samej jezdzie po miescie na gazie ze statoil robie 70 km mniej niz na tym z kameny. W innych miejsach nie tankuje wiec nie doradze

Marian

shell bynajmniej tam sie staram zawsze tankować,  wysokiej jakości gaz , pare groszy droższy ale i tak zazwyczaj na nim jak jeżdżę spalanie wychodzi miejsze.

do gazu

Hej, ja od jakiegoś czasu tankuję na W.Polskiego u Paszkiewicza i póki co nie narzekam. Autko jeździ sprawnie bez zrywów,poza tym mają całkiem niezłe ceny i przyjemna obsługę,  nie tak jak na niektórych stacjach.

suw

ja też szela preferuje, chociaż droższy, wcześniej polecanego Orlena przy wylocie na augustów, jednak obsługa tam jest tak fatalna, że po 3 tankowaniu wyrzuciłem karte vitaj do kosza. Starszy siwy pan łaskę robi że sprzedaje, czekałem 5 minut kiedy on pił kawkę (widziałem przez szybę) a kiedy podszedł już byłem tak zgotowany, że \"delikatnie podziękowałem\" mu za usługę, wyrzuciłem kartę i odjechałem :) zdziwienie pana-bezcenny widok. Poza tym budki omijam z daleka, paszkiewicza szczegolnie

copernik

No tak,sprawa wydaje się jasna i oczywista,pozwólcie jednak że podzielę się z Wami \"sekretnymi\" szczegółami co do gazu lpg,jak każdy z nas wie jest to mieszanina technicznych gazów propanu i butanu w odpowiednich proporcjach dodatkowo klasyfikowana ... i tu właśnie znajduje się \"pies pogrzebany\"... każda stacja paliw sprzedająca płynny gaz otrzymuje przy każdorazowym tankowaniu zbiorników tzw. Certyfikat jakości,jest to dokument obowiązkowo dostarczany jednak my zwykli użytkownicy i nabywcy po prostu o tym nie wiemy,czyli reasumując każdy sprzedawca obowiązany jest przedstawić nam w/w certyfikat opatrzony datą do czego zmierzam,okazało się że gaz sprzedawany w suwalskich stacjach bardzo różni się jakością jeżeli chodzi o znaną wszystkim liczbę oktanową która w bezpośredni sposób oddziałowuje na jakość i moc naszych silników a również na ilość spalanego paliwa,tak więc radziłbym żądać od sprzedawców okazywania powyżej wspomnianego Certyfikatu a unikniecie problemów z jakością paliwa,tańsze a co za tym idzie uboższe mieszanki są relatywnie tańsze w sprzedaży,jakość musi kosztować,pozdrawiam wszystkich w oczekiwaniu na dalsze info od Was
Copernik

biospec

copernik, a liczba oktanowa nie odnosi się czasem do silników z zapłonem iskrowym? Liczba cetanowa jest dla diesla czyli zapłon samoczynny. LPG ma swoją oddzielną klasyfikację wynikająca z podziału na CNG (sprężony gaz), LNG (skroplony) no i to na czym jeździmy wszyscy czyli LPG (autogaz)
copernik czy kiedykolwiek prosiłeś np. na shellu o ten certyfikat i czy jest możliwość że klientowi go udostępniają?

antek

ja jeżdze do Warszawy na ul. kopernika tam majo najlepszy, zawsze starcza aby do Smolan dojechadz

copernik

odpowiadając na pytanie Biospeca - liczba oktanowa tak jak napisałeś odnosi się do silników z zapłonem iskrowym czyli samochodów zasilanych również LPG,w przybliżeniu sprawa wygląda całościowo w ten sposób : Autogaz, czyli LPG (Liquified Petroleum Gas), to gazowe paliwo alternatywne do silników z zapłonem iskrowym. Jest to skroplony gaz, mieszanina propanu i butanu. Stosowany jest głównie jako paliwo silnikowe, w procesach przemysłowych i w przenośnych i stacjonarnych kuchenkach gazowych.W temperaturze pokojowej gaz ten jest przechowywany w formie ciekłej przy ciśnieniu ok. 6 atm. Jego liczba oktanowa wynosi ok. 90-120, (najczęściej 103-105) natomiast liczba metanowa — 60-80, w zależności od składu (propan ma LO 112 a butan — 94).Przy ciśnieniu atmosferycznym, temperatura wrzenia propanu wynosi -42,5°C, butanu — -8°C. Z tego względu manipulując składem LPG możemy otrzymać paliwo o różnej lotności.Przestawienie silnika benzynowego na zasilanie LPG powoduje znaczne obniżenie toksyczności spalin. O 70-80% spada zawartość CO w spalinach, tlenków azotu i niedopalonych węglowodorów jest mniej o 5%. Wynika to z lepszego mieszania się gazowego paliwa z powietrzem.Współczynniki KCIE podają wartość opałową LPG w wysokości 47,31 MJ/kg, wyższą o 6% niż dla benzyny, ale z różnic gęstości między jednym a drugim paliwem wynika większe zużycie LPG, tankowanego przecież w litrach a nie kilogramach.Wspomniane przez Ciebie współczynniki CNG i LNG dotyczą gazu ziemnego w dwóch różnych fazach skupienia
Co do Certyfikatu jakości sprzedawanego gazu to sprzedawca ma obowiązek okazania kupującemu przedmiotowego dokumentu a nieświadomość kupujących powoduje że nie domagamy się i tankujemy to co nam sprzedają ... nieświadomi jakości
Copernik

wrok

Ja tankuje na Orlenie. Gaz jest tam najtańszy jeśli chodzi o stacje sieciowe. Np. ostatnio na Orlenie w Augustowie gaz był po 2,14 , w Suwałkach po 2,19, a na statoilu 2,31 (przy kauflandzie na statoilu 2,21).

Co do jakości gazu to nie widzę żadnej różnicy między stacjami. Samochód zawsze mniej więcej tyle samo pali i tak samo przyspiesza.

gosc

Polecam stacje \"Iness\"na Mickiewicza tuż za strażą pożarną tam też mają dobry gaz a u paszkieta to się przejechałem już kilka razy.

przemo

A dla czego wiele postów zostało usuniętych?

Ja tankuje na bakałarzewskiej w stacji Barteru, mają tylko gaz i jest dobry i w normalnej cenie
przemo

Krzysztof M.

Na shelu gaz się ostatnio bardzo pogorszył nie polecam zrobiłem 70% kilometrów co normalnie na pełnym zbiorniku
We are only what we are...

Szybka odpowiedź

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa:
Email:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć

SMF spam blocked by CleanTalk